پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:  سه چیز در هر که نباشد هیچ عملی از او کامل نگردد: تقوایی که او را از نافرمانی خدا بازدارد؛ اخلاقی که بوسیله آن با مردم جاهل مدارا کند و بردباری که بوسیله آن رفتار جاهلانه را دفع کند.              ***             رسول مکرم اسلام: هر طور باشید، همانگونه به شما حکومت می شود           ***            اوج عقل بعد از دینداری، دوستی با مردم و خوبی کردن به هر آدم نیک و بد است.            ***            رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: خدا را آن گونه عبادت کن که گویى او را مى بینى، چون اگر تو او را نمى بینى، او تو را مى بیند         ***         آدمی آنگونه که زندگی کرده می میرد و بر همان حال که مرده است محشور می گردد.       ***                هرکس بتواند کار حرامی انجام دهد و آن را فقط از ترس خدا فرو گذارد، خداوند در همین دنیا، پیش از آخرت بهتر از آن را به او عوض می دهد.             ***               رسول اکرم(ص) فرمودند:   نسبت به عمر خود بیش از دارائی ات بخیل باش             ***            خدا را محبوب مردم سازید تا خداوند هم شما را دوست داشته باشد ***            هر لحظه ای که بر فرزند آدم بگذرد و او به یاد خدا نباشد روز قیامت حسرتش را خواهد خورد         ***        من ضامن خانه‌ای در ... بالاترین قسمت بهشتم، برای کسی که مجادله را رها کند، هر چند حق با او باشد،  و کسی که دروغ را واگذار کند، هر چند شوخی باشد، و کسی که اخلاقش را نیکو گرداند.               ***              آیا شما را از بهترین خصلت های دنیا و آخرت خبر بدهم ؟ ,گذشت کردن از کسی که به شما ستم کرده است، پیوستن به کسی که از شما بریده است، خوبی کردن به کسی که به شما بدی کرده است و عطا کردن به کسی که از شما دریغ داشته و محرومتان نموده است.       ***   امیر المومنین(ع) فرمودند: از خدا بترس اگر چه اندکی و میان خود و خدایت پرده ای (از شرم) قرار ده اگر چه نازک باشد.             ***         پیامبر اکرم فرمود:  زیادتر بودن خشوع بدن از خشوع دل نزد ما نفاق است.       ***       پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: هر که دخترش را خوب تربیت کند و علم شایسته به او بیاموزد واز نعمتهایی که خدا به او عطا فرموده به خوبی بهره مندش کند آن دختر مانع و سپر پدر در برابر آتش دوزخ خواهد شد

11:30:22 AM 1402 / 03 / 15
 


آموزش قرآن (تجوید ،حفظ ،قرائت) و کتاب های دیگر

به منظور آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان با قرآن کریم سلسله کلاسهای آموزشی قرآنی در رشته های تجوید، حفظ و روان خوانی و قرائت قرآن با حضور اساتید مجرب در طول ایام تحصیلی در خوابگاها برگزار می شود.توجه به کتاب های دیگر دینی من جمله نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، خطبه های ائمه معصومین در قالب کلاس های آموزشی همراه با پرسش و پاسخ و برگزاری مسابقه در این بخش می گنجد.

محافل قرآنی(ختم قرآن ،روخوانی ،تفسیر قرآن)

جهت گسترش فرهنگ دینی و آشنایی با مفاهیم بلند قرآن محافل قرآنی ختم قرآن در مناسبت های مختلف، روخوانی قرآن در طول آیام تحصیل بخصوص در ماه مبارک رمضان و جلسات تفسیر قرآن و پرداختن به موضوعات مهم مرتبط با قرآن به صورت کارگاه های مهارت های قرآنی در خوابگاه ها با شرکت فعال دانشجویان و حضور اساتید مجرب تفسیر قرآن برگزار می شود.

مسابقات قرآن (کتابهای فرهنگی نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و....)

تهیه و انجام تبلیغات مربوط به مسابقات قرآنی و کتابهای فرهنگی همچون نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در طول سال تحصیلی با حضور فعال دانشجویان سوال این بخش می باشد. مسابقات سراسری قرآن هم هر ساله توسط دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می شود و اعزام برترین ها و منتخبان هر رشته قرآنی(تحقیق ،ترتیل، حفظ 5جزء، حفظ 10جزء، حفظ 20جزء، حفظ کل ،تفسیر و مفاهیم از سوره های قرآن) با اجرای مسابقات بخش مقدماتی در دانشگاه طبق آئین نامه مسابقات سراسری قرآن کریم دانشگاه های علو پزشکی کشور در مرحله ی سراسری و در نهایت جشنواره ملی قرآن دانشجویان کشور و تقدیر از برترینها در این بخش انجام می پذیرد

نشست و سخنرانی فرهنگی- آئین نامه مراسمات

تشکیل نشست ها و انجام سخنرانی های فرهنگی اجتماعی در مناسبت های مذهبی در طول سال و یا طبق نیاز سنجی انجام شده در دانشگاه در زمینه های مختلف با دعوت از اساتید خبره و مجرب در این بخش صورت می پذیرد.

برگزاری نمایشگاه های فرهنگی (قرآن و سایر کتب دینی)

به منظور گسترش فرهنگ کتاب و کتاب خوانی و در دسترس قرار گرفتن کتابهای مختلف دینی نمایشگاه های فرهنگی دینی در طول سال تحصیلی به خصوص ایام و مناسبت های ویژه ( ماه مبارک رمضان، اعیاد میلاد ائمه(ع)) برگزار می گردد.

کلاس های احکام

تشکیل کلاس های احکام برای دانشجویان جهت پاسخگویی به سوالات احکام دانشجویان و آشنایی آنان با موارد لازم در طول سال تحصیلی بخصوص ایام ماه های شعبان و رمضان در خوابگاه ها در این بخش انجام می گیرد.

جلسات ادعیه و زیارت در مسجد و نمازخانه خوابگاه ها

برگزاری دعاهای توسل ،کمیل ،ندبه و سمات در طول ایام تحصیل و زیارات اعم از زیارت عاشورا ،زیارت آل یاسین ، جامعه کبیره در ایام مناسبت های خاص در مسجد دانشگاه ،نمازخانه خوابگاه ها در این بخش انجام می گیرد.

گرامیداشت مناسبت ها و اعیاد میلاد ائمه- آئین نامه مراسمات

برپایی مراسم گرامیداشت در مناسبتهای دینی (دهه فرخنده مهدیه-دهه فرخنده کرامت و...)اعیاد و میلاد ائمه معصومین همراه با اجرای برنامه های مختلف سخنرانی- مولودی خوانی- مسابقه و اهدای جایزه- پخش کلیپ- تواشیح- سرود و برنامه های جذاب دیگر در این بخش صورت می گیرد.

سوگواری های مذهبی

در این بخش جلسات و مراسم سوگواری ویژه ائمه معصومین در ماه های محرم و ایام فاطمیه و شهادت ائمه اطهار(ع) با حضور سخنرانان فرهیخته و مداحان در مسجد دانشگاه یا خوابگاه ها برگزار می شود.

بزرگداشت ایثارو شهادت

تشکیل جلسات سخنرانی و اجرای برنامه های مختلف ویژه شهدا همچون بازدید از خانواده شهدا و جانبازان ، نثار گل به مزار پاک شهیدان ، برگزاری جلسات دعا و مداحی در کنار مزار پاک شهیدان و اجرای مسابقات مختلف فرهنگی ویژه شهدا ?در این خصوص در این بخش انجام می گیرد.

برنامه های مرتبط با امور انسان دوستانه

برپایی نمایشگاه های مختلف فرهنگی به نفع معلولین و ایتام و تشکیل جلسات جشن به نفع معلولین و ایتام با اجرای برنامه های شاد و متنوع با حضور معلولین ، اهدای خون ، جمع آوری هدایای نقدی و مادی دانشجویان جهت معلولین و افراد کم بضائت و آوارگان حادثه دیده(سیل و زلزله...) ،بازدید از آسایشگاه های معلولین و نثار گل واجرای برنامه های ستاد فرهنگی برای آنان در این قسمت انجام می گیرد.

برنامه های مربوط به حجاب و عفاف

این برنامه ها شامل برگزاری همایش ها و سمینارهای تخصصی حجاب با حضور اساتید مجرب در این زمینه و شرکت اعضای هیئت علمی ،کارکنان و دانشجویان، برگزاری مسابقات فرهنگی و کتاب خوانی ، تقدیر از بانوان محجبه اعم از دانشجو و کارمند،تشکیل جلسات و کارگاه های فرهنگی در خصوص حجاب و پیامد های بد حجابی در اجتماع و دانشگاه می باشد.

 تاریخ بروزرسانی سال 1391

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر